Spring 2017 Master Timetable

71

Open PDF file:  Spring 2017 Master Timetable

 

Course

Section

Course Name

Instructor Name

Time Text

ACCT101

10

Introduction to
Financial Accounting

Abdulhadi Mohammed
Ahmed Ibrahim

MO/WE(C10 ::
08:00-09:15)

ACCT101

20

Introduction to
Financial Accounting

Mohammed Mispah Said Omar

MO/WE(A8 ::
02:00-03:15)

ACCT201

10

Introduction to
Managerial Accounting

Mohammed . . Konte

SU/TU/TH(B6 ::
10:00-10:50)

ACCT201

20

Introduction to
Managerial Accounting

Mohammed Mispah Said Omar

SU/TU/TH(B6 ::
08:00-08:50)

ACCT201

30

Introduction to
Managerial Accounting

Omar Yahya AlOmari

MO/WE(B7 ::
11:00-12:15)

ACCT201

40

Introduction to
Managerial Accounting

Omar Yahya AlOmari

SU/TU/TH(B8 ::
09:00-09:50)

ACCT201

50

Introduction to
Managerial Accounting

Mohammed Mispah Said Omar

SU/TU/TH(B8 ::
11:00-11:50)

ACCT201

60

Introduction to
Managerial Accounting

Omar Yahya AlOmari

MO/WE(B6 ::
09:30-10:45)

ACCT201

200/Evening

Introduction to
Managerial Accounting

Mohammed . . Konte

MO/WE(C13 ::
05:30-06:45)

ACCT304

10

Intermediate
Managerial Accounting

Mohammed . . Konte

SU/TU/TH(C2 ::
09:00-09:50)

ACCT304

20

Intermediate
Managerial Accounting

Mohammed Mispah Said Omar

MO/WE(B10 ::
09:30-10:45)

ACCT307

10

Accounting Information
Systems

Abdulhadi Mohammed
Ahmed Ibrahim

SU/TU/TH(C5 ::
10:00-10:50)

ACCT307

20

Accounting Information
Systems

Abdulhadi Mohammed
Ahmed Ibrahim

MO/WE(C2 ::
11:00-12:15)

ACCT430

20

Accounting Theory

Mohammed . . Konte

SU/TU/TH(C2 ::
12:00-12:50)

ACCT430

10

Accounting Theory

Mohammed . . Konte

MO/WE(B7 ::
08:00-09:15)

ACCT475

10

Project

Mohammed Mispah Said Omar

TH(D5 :: 01:00-03:40)

APSC201

10

Management and
Business Skills

Sidra . Basharat

SU/TU/TH(C13 ::
09:00-09:50)

APSC201

20

Management and
Business Skills

Mohammad H.
Haneefuddin

MO/WE(C13 ::
02:00-03:15)

APSC301

10

Research Skills in
Science

Nasiruddin . Khan

SU/TU/TH(C7 ::
08:00-08:50)

APSC301

20

Research Skills in
Science

Nasiruddin . Khan

SU/TU/TH(C6 ::
09:00-09:50)

APSC301

30

Research Skills in
Science

Nasiruddin . Khan

MO/WE(C8 ::
09:30-10:45)

APSC310

10

Human Anatomy and
Physiology

Falah K Alani

MO/WE(C4 ::
08:00-09:15)

APSC310

20

Human Anatomy and
Physiology

Falah K Alani

MO/WE(C6 ::
11:00-12:15)

APSC310

30

Human Anatomy and
Physiology

Jackson . . Achankunju

SU/TU(C6 ::
02:00-03:15)

APSC310

40

Human Anatomy and
Physiology

Jackson . . Achankunju

SU/TU/TH(C5 ::
09:00-09:50)

APSC310

50

Human Anatomy and
Physiology

Jackson . . Achankunju

SU/TU/TH(A6 ::
08:00-08:50)

APSC381

10

Human Anatomy and
Physiology Lab

Jackson . . Achankunju

WE(Biology Lab ::
05:00-07:40)

APSC381

20

Human Anatomy and
Physiology Lab

Jackson . . Achankunju

MO(Biology Lab ::
08:00-10:40)

APSC381

30

Human Anatomy and
Physiology Lab

Jackson . . Achankunju

WE(Biology Lab ::
08:00-10:40)

APSC381

40

Human Anatomy and
Physiology Lab

Jackson . . Achankunju

TH(Biology Lab ::
11:00-01:40)

APSC381

50

Human Anatomy and
Physiology Lab

Jackson . . Achankunju

SU(Biology Lab ::
11:00-01:40)

APSC381

60

Human Anatomy and
Physiology Lab

Jackson . . Achankunju

TU(Biology Lab ::
11:00-01:40)

APSC381

70

Human Anatomy and
Physiology Lab

Jackson . . Achankunju

MO(Biology Lab ::
05:00-07:40)

APSC381

80

Human Anatomy and
Physiology Lab

 

TH(Biology Lab ::
08:00-10:40)

ARAB101

10

Arabic

Jamal Ali Al Harrasi

SU/TU(B22 ::
02:00-03:15)

ARAB101

20

Arabic

Jamal Ali Al Harrasi

MO/WE(B22 ::
08:00-09:15)

ARAB101

30

Arabic

Jamal Ali Al Harrasi

SU/TU/TH(B22 ::
11:00-11:50)

ARAB101

40

Arabic

Jamal Ali Al Harrasi

SU/TU/TH(B22 ::
12:00-12:50)

ARAB101

50

Arabic

Yousef . AlMamri

SU/TU/TH(B22 ::
09:00-09:50)

ARAB101

60

Arabic

Yousef . AlMamri

SU/TU/TH(B22 ::
10:00-10:50)

ARAB101

70

Arabic

Yousef . AlMamri

MO/WE(B22 ::
09:30-10:45)

ARAB101

80

Arabic

Yousef . AlMamri

MO/WE(B22 ::
02:00-03:15)

ARAB201

10

Readings in Arabic
Literature

Jamal Ali Al Harrasi

MO/WE(D3 ::
02:00-03:15)

BIOL101

10

Biology I

Faruk Hakkim Lukman

SU/TU/TH(C10 ::
08:00-08:50)

BIOL101

20

Biology I

Mohamed Sadat . Ali

MO/WE(B12 ::
09:30-10:45)

BIOL101

30

Biology I

Mohamed Sadat . Ali

SU/TU/TH(C4 ::
08:00-08:50)

BIOL181

10

Biology I Lab

Syed Sikander Hasan

TU(Biology Lab ::
08:00-10:40)

BIOL181

20

Biology I Lab

Faruk Hakkim Lukman

MO(Biology Lab ::
02:00-04:40)

BIOL181

40

Biology I Lab

Faruk Hakkim Lukman

TU(Biology Lab ::
05:00-07:40)

BIOL201

10

Microbiology

Mohamed Sadat . Ali

SU/TU/TH(C6 ::
10:00-10:50)

BIOL201

20

Microbiology

Faruk Hakkim Lukman

SU/TU/TH(C11 ::
12:00-12:50)

BIOL201

30

Microbiology

Faruk Hakkim Lukman

MO/WE(A5 ::
08:00-09:15)

BIOL201

40

Microbiology

Mohamed Sadat . Ali

SU/TU/TH(A8 ::
11:00-11:50)

BIOL201

50

Microbiology

Mohamed Sadat . Ali

MO/WE(A8 ::
08:00-09:15)

BIOL281

10

Microbiology Lab

Faruk Hakkim Lukman

MO(Biology Lab ::
11:00-01:40)

BIOL281

20

Microbiology Lab

Faruk Hakkim Lukman

WE(Biology Lab ::
11:00-01:40)

BIOL281

30

Microbiology Lab

Syed Sikander Hasan

SU(Biology Lab ::
08:00-10:40)

BIOL281

40

Microbiology Lab

Mohamed Sadat . Ali

TU(Biology Lab ::
02:00-04:40)

BIOL281

50

Microbiology Lab

Mohamed Sadat . Ali

SU(Biology Lab ::
02:00-04:40)

BIOL281

60

Microbiology Lab

Mohamed Sadat . Ali

SU(Biology Lab ::
05:00-07:40)

CHEM101

10

Chemistry I

Thuraya . Al Harthy

SU/TU/TH(A8 ::
09:00-09:50)

CHEM101

20

Chemistry I

Thuraya . Al Harthy

SU/TU/TH(A8 ::
10:00-10:50)

CHEM101

200/Evening

Chemistry I

Mohammed . Luqman

SU/TU(C6 ::
05:30-06:45)

CHEM101

30

Chemistry I

Muhammad . Changez

MO/WE(C12 ::
05:00-06:15)

CHEM181

10

Chemistry I Lab

Thuraya . Al Harthy

MO(Chemistry Lab,D7 ::
02:00-04:40)

CHEM181

20

Chemistry I Lab

Thuraya . Al Harthy

WE(Chemistry Lab,D7 ::
02:00-04:40)

CHEM181

30

Chemistry I Lab

Thuraya . Al Harthy

MO(Food Lab,D8 ::
11:00-01:40)

CHEM181

200/Evening

Chemistry I Lab

Mohammed . Luqman

TU(Chemistry Lab,D7 ::
05:30-08:30)

CHEM181

40

Chemistry I Lab

Muhammad . Changez

TU(Food Lab,D8 ::
02:00-04:40)

CHEM181

50

Chemistry I Lab

Yahya A Ismail

SU(Chemistry Lab,D7 ::
10:00-12:40)

CHEM181

300/SPT

Chemistry I Lab

Hakikullah H Shah

SU/MO/WE/TH(Chemistry
Lab,D7 :: 05:00-07:40)

CHEM181

301/SPT

Chemistry I Lab

Hakikullah H Shah

SU/MO/WE/TH(Chemistry
Lab,D7 :: 05:00-07:40)

CHEM201

10

Organic Chemistry I

Muhammad . Changez

SU/TU/TH(C13 ::
08:00-08:50)

CHEM201

20

Organic Chemistry I

Yahya A Ismail

SU/TU/TH(C11 ::
09:00-09:50)

CHEM201

30

Organic Chemistry I

Mohammed . Luqman

MO/WE(B12 ::
11:00-12:15)

CHEM201

40

Organic Chemistry I

Muhammad . Changez

SU/TU/TH(A6 ::
11:00-11:50)

CHEM201

50

Organic Chemistry I

Hakikullah H Shah

MO/WE(A7 ::
02:00-03:15)

CHEM281

10

Organic Chemistry
I  Lab

Yahya A Ismail

SU(Chemistry Lab,D7 ::
02:00-04:40)

CHEM281

20

Organic Chemistry
I  Lab

Hakikullah H Shah

TU(Chemistry Lab,D7 ::
02:00-04:40)

CHEM281

30

Organic Chemistry
I  Lab

Hakikullah H Shah

MO(Chemistry Lab,D7 ::
11:00-01:40)

CHEM281

40

Organic Chemistry
I  Lab

Hakikullah H Shah

WE(Chemistry Lab,D7 ::
11:00-01:40)

CHEM281

50

Organic Chemistry
I  Lab

Hakikullah H Shah

TH(Chemistry Lab,D7 ::
11:00-01:40)

CHEM281

60

Organic Chemistry
I  Lab

Hakikullah H Shah

TU(Chemistry Lab,D7 ::
08:00-10:40)

CHEM281

70

Organic Chemistry
I  Lab

Yahya A Ismail

TU(Chemistry Lab,D7 ::
11:00-01:40)

CHEM281

80

Organic Chemistry
I  Lab

Mohammed . Luqman

TH(Chemistry Lab,D7 ::
08:00-10:40)

CNMN3001

300/SPT

Construction
Methodology

mohammed javeed . Siddique

SU/MO/TU/WE/TH(B14 ::
10:30-01:00)

CNMN3001

301/SPT

Construction
Methodology

mohammed javeed . Siddique

SU/MO/TU/WE/TH(B14 ::
10:30-01:00)

COEN280

10

Construction
Methodology

wajdi . Aboalriha

MO/WE(C10 ::
02:00-03:15)

CVEN2003

10/Const.Manag.

Engineering Geology

Tariq . Umar

SU/MO/TU/WE/TH(B14 ::
01:30-04:00)

CVEN231

10

Engineering Geology

Tariq . Umar

SU/TU/TH(E1 Geology
Lab :: 11:00-11:50)

CVEN231

200/Evening

Engineering Geology

Tariq . Umar

MO/WE(C4 ::
04:00-05:15)

CVEN231

300/SPT

Engineering Geology

Tariq . Umar

SU/MO/TU/WE/TH(C10 ::
06:00-08:00)

CVEN231

301/SPT

Engineering Geology

Tariq . Umar

SU/MO/TU/WE/TH(C10 ::
06:00-08:00)

CVEN333

10

Mechanics of Materials

Tariq . Umar

SU/TU/TH(E2 Structure
Lab :: 12:00-12:50)

CVEN333

200/Evening

Mechanics of Materials

Tariq . Umar

SU/TU(C4 ::
04:00-05:15)

CVEN340

10

Analysis of Structures
I

wajdi . Aboalriha

SU/TU(C3 ::
02:00-03:15)

CVEN350

10

Thermofluid Engineering

Mahfouz Ali Saeed

MO/WE(C9 ::
02:00-03:15)

CVEN350

200/Evening

Thermofluid Engineering

Mahfouz Ali Saeed

SU/TU(C4 ::
07:00-08:15)

CVEN442

10

Design of Reinforced
Concrete Structures

wajdi . Aboalriha

SU/TU/TH(B5 ::
09:00-09:50)

CVEN443

10

Foundation Engineering

Kyung Ho Park

MO/WE(C4 ::
12:30-01:45)

CVEN470

10

Project Management

Tariq . Umar

MO/WE(A7 ::
08:00-09:15)

CVEN491

10

Capstone Design
Project I

Kyung Ho Park

FR(D2 :: 08:00-11:00)

CVEN491

20

Capstone Design
Project I

Mahfouz Ali Saeed

FR(D2 :: 11:00-02:00)

CVEN491

30

Capstone Design
Project I

wajdi . Aboalriha

FR(D2 :: 02:00-05:00)

CVEN491

40

Capstone Design
Project I

Ramadan . Abdelaziz

SA(D2 :: 08:00-11:00)

CVEN552

10

Engineering Hydrology

Ramadan . Abdelaziz

SU/TU/TH(A9 ::
11:00-11:50)

ECEN221

10

Circuits Theory I

Mohammed Sheikh Vali

SU/TU/TH(C11 ::
10:00-10:50)

ECEN281

10

Digital Systems Lab

Mohammed Sheikh Vali

TU(E3 Mechanics ::
02:00-04:40)

ECEN332

300/SPT

Electronics II

Adnan . . Kabbani

SU/MO/TU/WE/TH(C12 ::
10:00-11:50)

ECEN332

301/SPT

Electronics II

Adnan . . Kabbani

SU/MO/TU/WE/TH(C12 ::
10:00-11:50)

ECEN332

10

Electronics II

Adnan . . Kabbani

SU/TU/TH(C11 ::
08:00-08:50)

ECEN341

10

Signals and Systems

Mahmoud . Albreem

MO/WE(C11 ::
09:30-10:45)

ECEN341

300/SPT

Signals and Systems

Mahmoud . Albreem

SU/MO/TU/WE/TH(C12 ::
02:00-03:50)

ECEN341

301/SPT

Signals and Systems

Mahmoud . Albreem

SU/MO/TU/WE/TH(C12 ::
02:00-03:50)

ECEN351

10

Electromagnetic Theory
I

Mahmoud . Albreem

SU/TU/TH(C10 ::
12:00-12:50)

ECEN351

300/SPT

Electromagnetic Theory
I

 

SU/MO/TU/WE/TH(C12 ::
08:00-09:50)

ECEN351

301/SPT

Electromagnetic Theory
I

 

SU/MO/TU/WE/TH(C12 ::
08:00-09:50)

ECEN381

10

Circuits Lab

 

SU(E3 Mechanics ::
02:00-04:40)

ECEN382

10

Electronics I Lab

 

MO(E3 Mechanics ::
02:00-04:40)

ECEN461

10

Control Systems

Mohammed Sheikh Vali

SU/TU/TH(C9 ::
09:00-09:50)

ECEN461

300/SPT

Control Systems

Mohammed Sheikh Vali

SU/MO/TU/WE/TH(C12 ::
12:00-01:50)

ECEN461

301/SPT

Control Systems

Mohammed Sheikh Vali

SU/MO/TU/WE/TH(C12 ::
12:00-01:50)

ECEN481

10

Electronics Lab II

 

WE(E3 Mechanics ::
02:00-04:40)

ECEN532

10

Digital Electronics

Adnan . . Kabbani

SU/TU(C11 ::
02:00-03:15)

ECEN535

10

CMOS Circuits Design

Adnan . . Kabbani

SU/TU/TH(A7 ::
12:00-12:50)

ECEN552

10

Antenna Theory and
Design

Mahmoud . Albreem

MO/WE(C11 ::
08:00-09:15)

ECEN581

10

Communication Lab II

 

TU(COMP LAB B5 ::
05:00-07:40)

ECEN591

10

Capstone Design
Project I

Mahmoud . Albreem

FR(D1 :: 08:00-11:00)

ECEN591

20

Capstone Design
Project I

Adnan . . Kabbani

FR(D1 :: 11:00-02:00)

ECON101

10

Principles of
Microeconomics

yenthizhaiselly . Sivagnanaprakash

SU/TU/TH(B6 ::
09:00-09:50)

ECON101

20

Principles of
Microeconomics

yenthizhaiselly . Sivagnanaprakash

SU/TU/TH(B7 ::
11:00-11:50)

ECON101

30

Principles of
Microeconomics

Abdulhadi Mohammed
Ahmed Ibrahim

SU/TU/TH(B7 ::
08:00-08:50)

ECON101

40

Principles of
Microeconomics

yenthizhaiselly . Sivagnanaprakash

MO/WE(B8 ::
11:00-12:15)

ECON101

50

Principles of
Microeconomics

Abdulhadi Mohammed
Ahmed Ibrahim

SU/TU/TH(B10 ::
09:00-09:50)

ECON101

60

Principles of
Microeconomics

Suleman . kamwani

MO/WE(B6 ::
08:00-09:15)

ECON101

70

Principles of
Microeconomics

Abdulhadi Mohammed
Ahmed Ibrahim

MO/WE(B7 ::
09:30-10:45)

ECON101

200/Evening

Principles of
Microeconomics

Omar Yahya AlOmari

SU/TU(C13 ::
04:00-05:15)

ECON201

10

Principles of
Macroeconomics

Abdelghani . Echchabi

SU/TU/TH(B10 ::
08:00-08:50)

ECON201

20

Principles of
Macroeconomics

Abdelghani . Echchabi

SU/TU/TH(C3 ::
09:00-09:50)

ECON201

30

Principles of
Macroeconomics

Suleman . kamwani

SU/TU(B6 ::
02:00-03:15)

ECON201

50

Principles of
Macroeconomics

Abdelghani . Echchabi

SU/TU/TH(C2 ::
10:00-10:50)

ECON201

60

Principles of
Macroeconomics

Abdelghani . Echchabi

SU/TU/TH(C3 ::
11:00-11:50)

ECON201

40

Principles of
Macroeconomics

Suleman . kamwani

MO/WE(B10 ::
11:00-12:15)

ENEN422

10

Environmental
Measurements

Mahfouz Ali Saeed

SU/TU/TH(A7 ::
11:00-11:50)

ENEN441

10

Air Pollution

Mahfouz Ali Saeed

SU/TU/TH(C10 ::
09:00-09:50)

ENEN461

10

Solid Waste Management

Ramadan . Abdelaziz

MO/WE(C11 ::
11:00-12:15)

ENGL101

10

English Communication
Skills I

Mohammed Salim Al-Athamin

SU/TU(A5 ::
08:00-09:40)

ENGL101

20

English Communication
Skills I

Nejma . Muhammed

SU/TU(A9 ::
10:00-10:50),TH(A9 :: 08:00-09:40)

ENGL101

30

English Communication
Skills I

Jiji . Thomas

SU/TU(A5 ::
10:00-11:40)

ENGL101

40

English Communication
Skills I

Balasubramanian . Natarjan

SU/TU(A5 ::
12:00-01:40)

ENGL101

50

English Communication
Skills I

Balasubramanian . Natarjan

MO/WE(A5 ::
02:00-03:40)

ENGL101

60/Archives Only

English Communication
Skills I

Ayman . Ismael

SU/TU(D3 ::
02:00-03:40)

ENGL102

10

English Communication
Skills II

Balasubramanian . Natarjan

SU/TU(A5 ::
02:00-03:40)

ENGL102

20

English Communication
Skills II

Abdul Razak . Kallingam

SU/TU(A6 ::
09:00-10:40)

ENGL102

30

English Communication
Skills II

Alaa . Al Khayat

SU/TU(B13 ::
10:00-11:40)

ENGL102

40

English Communication
Skills II

Uma . Garajan

SU/TU(A6 ::
12:00-01:40)

ENGL102

50

English Communication
Skills II

Uma . Garajan

MO/WE(A6 ::
02:00-03:40)

ENGL102

60

English Communication
Skills II

Uma . Garajan

MO/WE(A6 ::
12:00-01:40)

ENGL102

70

English Communication
Skills II

Rosily . Varghese

MO/WE(A6 ::
08:00-09:40)

ENGL102

80

English Communication
Skills II

Sheeba Sountharam Ponmani

SU/TU(A6 ::
02:00-03:40)

ENGL102

90

English Communication
Skills II

Veronika . Ozherelyeva

MO/WE(A6 ::
10:00-11:40)

ENGL102

100/Archives Only

English Communication
Skills II

Ayman . Ismael

MO/WE(B5 ::
08:00-09:15)

ENGL102

200/Evening/Archives

English Communication
Skills II

Ayman . Ismael

SU/TU(C2 ::
05:30-06:45)

ENGL102

110/Archives

English Communication
Skills II

Ayman . Ismael

MO/WE(B6 ::
11:00-12:15)

ENGL102

300/SPT

English Communication
Skills II

Sheeba Sountharam Ponmani

SU/MO/TU/WE/TH(B15 ::
08:00-10:00)

ENGL102

200/Evening

English Communication
Skills II

Kunjachan Mercheril Ouseph

MO/WE(C9 ::
07:00-08:40)

ENGL102

301/SPT

English Communication
Skills II

Sheeba Sountharam Ponmani

SU/MO/TU/WE/TH(B15 ::
08:00-10:00)

ENGR1001

10/Const.Manag.

Mechanics of Materials

Ramadan . Abdelaziz

SU/MO/TU/WE/TH(B14 ::
08:00-10:30)

ENGR201

10

Engineering Drawing

Roy S Luneta

TH(COMP LAB B5 ::
08:00-10:40)

ENGR201

20

Engineering Drawing

Roy S Luneta

TH(COMP LAB B5 ::
11:00-01:40)

ENGR202

10

Technical Writing and
Presentation

Uma . Garajan

SU/TU(C2 ::
02:00-03:40)

ENGR202

20

Technical Writing and
Presentation

Milton Prabhu Muthumanickam

SU/TU(A16 ::
02:00-03:40)

ENGR321

10

Dynamics

Kyung Ho Park

MO/WE(A7 ::
09:30-10:45)

ENGR321

200/Evening

Dynamics

Kyung Ho Park

SU/TU(C4 ::
05:30-06:45)

FINA201

200/Evening

Principle of Finance

Omar Yahya AlOmari

SU/TU(C5 ::
05:30-06:45)

FINA304

200/Evening

Managment Investment Portfolio

Abdelghani . Echchabi

MO/WE(C8 ::
04:00-05:15)

FINA307

200/Evening

Financial Institutions
and Markets

Suleman . kamwani

MO/WE(C8 ::
07:00-08:15)

FINA310

10

Corporate Finance

yenthizhaiselly . Sivagnanaprakash

MO/WE(B8 ::
09:30-10:45)

FINA310

20

Corporate Finance

Suleman . kamwani

SU/TU/TH(B9 ::
11:00-11:50)

FINA310

30

Corporate Finance

Suleman . kamwani

SU/TU/TH(C4 ::
09:00-09:50)

FINA310

200/Evening

Corporate Finance

yenthizhaiselly . Sivagnanaprakash

SU/TU(C13 ::
07:00-08:15)

FINA410

10

Contemporary Issues in
Finance

Abdelghani . Echchabi

MO/WE(C5 ::
09:30-10:45)

FPAD004

10

GFP English  Advanced

Said . AL Nahawi

SU/MO/TU/WE/TH(A17 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A17 :: 02:00-03:40)

FPAD004

20

GFP English  Advanced

Said . AL Nahawi

SU/MO/TU/WE/TH(A17 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A17 :: 12:00-01:40)

FPAD004

30

GFP English  Advanced

Almuhand . AL Badi

SU/MO/TU/WE/TH(A18 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A18 :: 02:00-03:40)

FPAD004

40

GFP English  Advanced

Almuhand . AL Badi

SU/MO/TU/WE/TH(A18 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A18 :: 12:00-01:40)

FPAD004

50

GFP English  Advanced

Abdullah . Al Rawahi

SU/MO/TU/WE/TH(A19 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A19 :: 02:00-03:40)

FPAD004

60

GFP English  Advanced

Abdullah . Al Rawahi

SU/MO/TU/WE/TH(A19 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A19 :: 12:00-01:40)

FPAD004

70

GFP English  Advanced

Gabby . Naumcea

SU/MO/TU/WE/TH(A20 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A20 :: 02:00-03:40)

FPAD004

80

GFP English  Advanced

Gabby . Naumcea

SU/MO/TU/WE/TH(A20 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A20 :: 12:00-01:40)

FPAM003

10

GFP  Applied Math

Meena Sarswat Sharma

SU/TU(A9 ::
08:00-09:40)

FPAM003

20

GFP  Applied Math

Meena Sarswat Sharma

MO/WE(A9 ::
10:00-11:40)

FPAM003

30

GFP  Applied Math

Abhitha . Ramanadan

SU/TU(A9 ::
12:00-01:40)

FPAM003

40

GFP  Applied Math

Abhitha . Ramanadan

MO/WE(A9 ::
02:00-03:40)

FPBM001

10

GFP  Basic Math

Nijum Idrees Valayikkath

SU/TU(A10 ::
08:00-09:40)

FPBM001

20

GFP  Basic Math

Abhitha . Ramanadan

MO/WE(A10 ::
08:00-09:40)

FPBM001

30

GFP  Basic Math

Nijum Idrees Valayikkath

SU/TU(A10 ::
10:00-11:40)

FPBM001

40

GFP  Basic Math

Abhitha . Ramanadan

MO/WE(A10 ::
10:00-11:40)

FPBM001

50

GFP  Basic Math

Abhitha . Ramanadan

SU/TU(A11 ::
08:00-09:40)

FPBM001

60

GFP  Basic Math

Hameed Ur Rehman

SU/TU(A11 ::
10:00-11:40)

FPBM001

70

GFP  Basic Math

Hameed Ur Rehman

SU/TU(A10 ::
12:00-01:40)

FPBM001

80

GFP  Basic Math

Nijum Idrees Valayikkath

SU/TU(A10 ::
02:00-03:40)

FPBM001

90

GFP  Basic Math

Meena Sarswat Sharma

SU/TU(A11 ::
12:00-01:40)

FPBM001

100

GFP  Basic Math

Leena Kunjappu Antony

MO/WE(A11 ::
12:00-01:40)

FPBM001

110

GFP  Basic Math

Meena Sarswat Sharma

MO/WE(A10 ::
12:00-01:40)

FPBM001

120

GFP  Basic Math

Nijum Idrees Valayikkath

MO/WE(A10 ::
02:00-03:40)

FPIN003

10

GFP English
Intermediate

Salama Saif Al Sinawi

SU/MO/TU/WE/TH(A3 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A3 :: 12:00-01:40)

FPIN003

20

GFP English
Intermediate

Salama Saif Al Sinawi

SU/MO/TU/WE(A3 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A3 :: 02:00-03:40)

FPIN003

30

GFP English
Intermediate

Khoula Salim AlSiyabi

SU/MO/TU/WE/TH(A4 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A4 :: 12:00-01:40)

FPIN003

40

GFP English
Intermediate

Khoula Salim AlSiyabi

SU/MO/TU/WE/TH(A4 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A4 :: 02:00-03:40)

FPIN003

50

GFP English
Intermediate

Afraz Begum Mohammad

SU/MO/TU/WE/TH(A21 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A21 :: 12:00-01:40)

FPIN003

60

GFP English
Intermediate

Afraz Begum Mohammad

SU/MO/TU/WE/TH(A21 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A21 :: 02:00-03:40)

FPIN003

70

GFP English
Intermediate

Cecille Huerto Espinosa

SU/MO/TU/WE/TH(A12 :: 08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A12
:: 12:00-01:40)

FPIN003

80

GFP English
Intermediate

Cecille Huerto Espinosa

SU/MO/TU/WE/TH(A12 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A12 :: 02:00-03:40)

FPIN003

90

GFP English
Intermediate

Riadh . Belhaj

SU/MO/TU/WE/TH(A13 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A13 :: 12:00-01:40)

FPIN003

100

GFP English
Intermediate

Riadh . Belhaj

SU/MO/TU/WE/TH(A13 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A13 :: 02:00-03:40)

FPIN003

110

GFP English
Intermediate

Ashely Raymond Caroll

SU/MO/TU/WE/TH(A14 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A14 :: 12:00-01:40)

FPIN003

120

GFP English
Intermediate

Ashely Raymond Caroll

SU/MO/TU/WE/TH(A14 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A14 :: 02:00-03:40)

FPIN003

130

GFP English
Intermediate

Roshini . Mathews

SU/MO/TU/WE/TH(A15 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A15 :: 12:00-01:40)

FPIN003

140

GFP English
Intermediate

Roshini . Mathews

SU/MO/TU/WE/TH(A15 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A15 :: 02:00-03:40)

FPIN003

150

GFP English
Intermediate

Balasubramanian . Natarjan

SU/MO/TU/WE/TH(A16 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A16 :: 12:00-01:40)

FPIT001

10

General
Foundation  IT1

Abhijit . Mukherjee

SU/TU(COMP LAB B1 ::
08:00-09:15)

FPIT001

20

General
Foundation  IT1

Abhijit . Mukherjee

SU/TU(COMP LAB B1 ::
10:00-11:15)

FPIT001

30

General
Foundation  IT1

Abhijit . Mukherjee

SU/TU(COMP LAB B1 ::
12:00-01:15)

FPIT001

40

General
Foundation  IT1

Abhijit . Mukherjee

SU/TU(COMP LAB B1 ::
02:00-03:15)

FPIT001

50

General
Foundation  IT1

Abhijit . Mukherjee

MO/WE(COMP LAB B1 ::
08:00-09:15)

FPIT001

60

General
Foundation  IT1

Abhijit . Mukherjee

MO/WE(COMP LAB B1 ::
10:00-11:15)

FPIT001

70

General
Foundation  IT1

Abhijit . Mukherjee

MO/WE(COMP LAB B1 ::
12:00-01:15)

FPIT001

80

General
Foundation  IT1

Abhijit . Mukherjee

MO/WE(COMP LAB B1 ::
02:00-03:15)

FPIT001

90

General
Foundation  IT1

Jayarani . Rajeswaran

SU/TU(COMP LAB B2 ::
08:00-09:15)

FPIT001

100

General
Foundation  IT1

Jayarani . Rajeswaran

SU/TU(COMP LAB B2 ::
10:00-11:15)

FPIT001

110

General
Foundation  IT1

Jayarani . Rajeswaran

SU/TU(COMP LAB B2 ::
12:00-01:15)

FPIT001

120

General
Foundation  IT1

Jayarani . Rajeswaran

SU/TU(COMP LAB B2 ::
02:00-03:15)

FPIT001

130

General
Foundation  IT1

Jayarani . Rajeswaran

MO/WE(COMP LAB B2 ::
08:00-09:15)

FPIT001

140

General
Foundation  IT1

Jayarani . Rajeswaran

MO/WE(COMP LAB B2 ::
10:00-11:15)

FPIT001

150

General
Foundation  IT1

Jayarani . Rajeswaran

MO/WE(COMP LAB B2 ::
12:00-01:15)

FPIT001

160

General
Foundation  IT1

Jayarani . Rajeswaran

MO/WE(COMP LAB B2 :: 02:00-03:15)

FPIT002

10

General
Foundation  IT2

Minhaj Beegom Azad

SU/TU(COMP LAB B3 ::
08:00-09:15)

FPIT002

20

General
Foundation  IT2

Minhaj Beegom Azad

SU/TU(COMP LAB B3 ::
10:00-11:15)

FPIT002

30

General
Foundation  IT2

Minhaj Beegom Azad

SU/TU(COMP LAB B3 ::
12:00-01:15)

FPIT002

40

General
Foundation  IT2

Minhaj Beegom Azad

SU/TU(COMP LAB B3 ::
02:00-03:15)

FPIT002

50

General
Foundation  IT2

Minhaj Beegom Azad

MO/WE(COMP LAB B3 ::
08:00-09:15)

FPIT002

60

General
Foundation  IT2

Minhaj Beegom Azad

MO/WE(COMP LAB B3 ::
10:00-11:15)

FPIT002

70

General
Foundation  IT2

Minhaj Beegom Azad

MO/WE(COMP LAB B3 ::
12:00-01:15)

FPIT002

80

General
Foundation  IT2

Minhaj Beegom Azad

MO/WE(COMP LAB B3 ::
02:00-03:15)

FPPI002

10

GFP English
Pre-Intermediate

Gheorghe . Nistor

SU/MO/TU/WE/TH(A1 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A1 :: 12:00-01:40)

FPPI002

20

GFP English
Pre-Intermediate

Gheorghe . Nistor

SU/MO/TU/WE/TH(A1 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A1 :: 02:00-03:40)

FPPI002

30

GFP English
Pre-Intermediate

Suad . Al Hajri

SU/MO/TU/WE/TH(A2 ::
08:00-09:40),SU/MO/TU/WE(A2 :: 12:00-01:40)

FPPI002

40

GFP English
Pre-Intermediate

Suad . Al Hajri

SU/MO/TU/WE/TH(A2 ::
10:00-11:40),SU/MO/TU/WE(A2 :: 02:00-03:40)

FPPM002

10

GFP Pure Math

Leena Kunjappu Antony

MO/WE(A11 ::
08:00-09:40)

FPPM002

20

GFP Pure Math

Nijum Idrees Valayikkath

MO/WE(A11 ::
10:00-11:40)

FPPM002

30

GFP Pure Math

Leena Kunjappu Antony

SU/TU(A9 ::
02:00-03:40)

FPPM002

40

GFP Pure Math

Hameed Ur Rehman

MO/WE(A9 ::
12:00-01:40)

FPSD001

10

Student Self
Development

 

SU(B13 :: 08:00-08:50)

FPSD001

20

Student Self
Development

 

SU(B13 :: 09:00-09:50)

FPSD001

30

Student Self
Development

 

SU(B13 :: 12:00-12:50)

FPSD001

40

Student Self
Development

 

TU(B13 :: 08:00-08:50)

FPSD001

50

Student Self
Development

 

TU(B13 :: 09:00-09:50)

FPSD001

60

Student Self
Development

 

TU(B13 :: 12:00-12:50)

FPSD001

70

Student Self
Development

 

MO(B13 :: 02:00-02:50)

FPSD001

80

Student Self
Development

 

MO(B13 :: 03:00-03:50)

FPSD001

90

Student Self
Development

 

WE(B13 :: 02:00-02:50)

FPSD001

100

Student Self
Development

 

WE(B13 :: 03:00-03:50)

FSHNF111

10

Introduction to Food
Science

Sajid . Hussain

SU/TU/TH(C4 ::
10:00-10:50)

FSHNF111

20

Introduction to Food
Science

Vandita . Singh

SU/TU/TH(C6 ::
11:00-11:50)

FSHNF111

30

Introduction to Food
Science

Vandita . Singh

MO/WE(C6 ::
09:30-10:45)

FSHNF111

40

Introduction to Food
Science

Sajid . Hussain

SU/TU/TH(A8 ::
12:00-12:50)

FSHNF211

20

Food Sanitation

Vandita . Singh

SU/TU/TH(B10 ::
10:00-10:50)

FSHNF211

10

Food Sanitation

Vandita . Singh

SU/TU/TH(C6 ::
08:00-08:50)

FSHNF211

30

Food Sanitation

Sajid . Hussain

MO/WE(C7 ::
09:30-10:45)

FSHNF211

40

Food Sanitation

Vandita . Singh

MO/WE(A8 ::
11:00-12:15)

FSHNF411

10

Food Chemistry

Mohaned Osman Bashari

MO(C7 :: 11:00-12:40)

FSHNF411

20

Food Chemistry

Mohaned Osman Bashari

SU/TU(C7 ::
12:00-12:50)

FSHNF411

30

Food Chemistry

Mohaned Osman Bashari

SU/TU(C8 ::
08:00-08:50)

FSHNF411

40(LAB ONLY)

Food Chemistry

Muhammad . Changez

MO(Food Lab,D8 ::
08:00-10:40)

FSHNF411

50(LAB ONLY)

Food Chemistry

Muhammad . Changez

WE(Food Lab,D8 ::
08:00-10:40)

FSHNF411

60(LAB ONLY)

Food Chemistry

Muhammad . Changez

MO(Food Lab,D8 ::
02:00-04:40)

FSHNF411

70(LAB ONLY)

Food Chemistry

Mohammed . Luqman

SU(Food Lab,D8 ::
10:00-12:40)

FSHNF411

80(LAB ONLY)

Food Chemistry

Mohammed . Luqman

TU(Food Lab,D8 ::
10:00-12:40)

FSHNF412

10

Food Processing and
Packaging

Mohaned Osman Bashari

SU/TU/TH(C8 ::
09:00-09:50)

FSHNF412

20

Food Processing and
Packaging

Mohaned Osman Bashari

MO/WE(C8 ::
08:00-09:15)

FSHNF480

10

New Food Product
Development

Sajid . Hussain

SU/TU(C7 ::
09:00-09:50)

FSHNF480

20

New Food Product
Development

Sajid . Hussain

MO(A5 :: 11:00-12:50)

FSHNF480

30(LAB ONLY)

New Food Product
Development

Sajid . Hussain

MO(C11 :: 02:00-04:40)

FSHNF480

40(LAB ONLY)

New Food Product
Development

Sajid . Hussain

WE(C11 :: 02:00-04:40)

FSHNN162

10

Introduction to Human
Nutrition

Eunice Anne Palis

MO/WE(C13 ::
09:30-10:45)

FSHNN162

30

Introduction to Human
Nutrition

Shahana . Bashar

SU/TU/TH(C3 ::
12:00-12:50)

FSHNN162

20

Introduction to Human
Nutrition

Shahana . Bashar

MO/WE(C6 ::
08:00-09:15)

FSHNN162

40

Introduction to Human
Nutrition

Eunice Anne Palis

SU/TU/TH(A8 ::
08:00-08:50)

FSHNN362

30

Nutrition in the
Lifecycle

Eunice Anne Palis

SU/TU/TH(C4 ::
12:00-12:50)

FSHNN362

10

Nutrition in the
Lifecycle

Eunice Anne Palis

MO/WE(C7 ::
08:00-09:15)

FSHNN362

20

Nutrition in the
Lifecycle

Eunice Anne Palis

SU/TU/TH(C7 ::
11:00-11:50)

FSHNN370

10

Assessment of
Nutritional Status

Shahana . Bashar

WE(C7 :: 11:00-12:40)

FSHNN370

20

Assessment of
Nutritional Status

Sheikh Saud . Iqbal

SU/TU(C8 ::
11:00-11:50)

FSHNN370

30

Assessment of
Nutritional Status

Shahana . Bashar

SU/TU(C11 ::
11:00-11:50)

FSHNN370

40(LAB ONLY)

Assessment of
Nutritional Status

Sheikha S H Al Sawafi

SU(C8 :: 02:00-04:40)

FSHNN370

50(LAB ONLY)

Assessment of
Nutritional Status

Sheikha S H Al Sawafi

TU(C8 :: 02:00-04:40)

FSHNN370

60(LAB ONLY)

Assessment of
Nutritional Status

Sheikha S H Al Sawafi

TH(Food Lab,D8 ::
08:00-10:40)

FSHNN371

10

Institutional Food
Systems Management

Nasiruddin . Khan

SU/TU(C6 ::
12:00-12:50)

FSHNN371

20

Institutional Food
Systems Management

Sheikh Saud . Iqbal

SU/TU(C7 ::
10:00-10:50)

FSHNN371

30(LAB ONLY)

Institutional Food
Systems Management

Sheikha S H Al Sawafi

WE(Food Lab,D8 ::
11:00-01:40)

FSHNN371

40(LAB ONLY)

Institutional Food
Systems Management

Sheikha S H Al Sawafi

TH(Food Lab,D8 ::
11:00-01:40)

FSHNN463

10

Meal Planning

Shahana . Bashar

SU/TU/TH(C8 ::
10:00-10:50)

FSHNN463

20

Meal Planning

Shahana . Bashar

MO/WE(A8 ::
09:30-10:45)

FSHNN472

10

Dietetic Counseling
for Chronic Diseases

Sheikh Saud . Iqbal

MO/WE(C8 ::
11:00-12:15)

FSHNN472

20

Dietetic Counseling
for Chronic Diseases

Sheikh Saud . Iqbal

SU/TU/TH(C8 ::
12:00-12:50)

ISLM101

10

Islamic Civilization

Yousef S Alkasbi

SU/TU/TH(D3 ::
11:00-11:50)

ISLM101

20

Islamic Civilization

Yousef S Alkasbi

SU/TU/TH(D3 ::
12:00-12:50)

ISLM101

30

Islamic Civilization

Yousef S Alkasbi

MO/WE(B22 ::
11:00-12:15)

ISLM101

40

Islamic Civilization

Yousef S Alkasbi

MO/WE(B5 ::
02:00-03:15)

ISLM101

200/Evening

Islamic Civilization

Yousef S Alkasbi

SU/TU(C3 ::
07:00-08:15)

MATH101

10

Calculus I

Ahmed Y Z Al Azab

SU/TU/TH(B10 ::
12:00-12:50)

MATH101

20

Calculus I

Ahmad . Abdelquder

SU/TU/TH(C9 ::
12:00-12:50)

MATH101

30

Calculus I

Ahmed Y Z Al Azab

SU/TU/TH(C9 ::
10:00-10:50)

MATH102

10

Calculus II

 

 

MATH102

20

Calculus II

Ahmed Y Z Al Azab

MO/WE(C9 ::
11:00-12:15)

MATH105

10

Business Mathematics

Ahmed Y Z Al Azab

MO/WE(C3 ::
08:00-09:15)

MATH105

20

Business Mathematics

Ahmed Y Z Al Azab

SU/TU/TH(C13 ::
11:00-11:50)

MATH215

10

Linear Algebra

Jamal Y M Salah

MO/WE(C13 ::
08:00-09:15)

MATH305

10

Numerical Methods

Jamal Y M Salah

SU/TU/TH(C10 ::
10:00-10:50)

MATH305

20

Numerical Methods

Jamal Y M Salah

MO/WE(C10 ::
11:00-12:15)

MATH305

200/Evening

Numerical Methods

Jamal Y M Salah

MO/WE(C6 ::
04:00-05:15)

MATH305

300/SPT

Numerical Methods

Ahmed Y Z Al Azab

SU/MO/TU/WE/TH(C7 ::
02:00-04:00)

MATH305

301/SPT

Numerical Methods

Ahmed Y Z Al Azab

SU/MO/TU/WE/TH(C7 ::
02:00-04:00)

MATH406

10

Calculus III

Ahmad . Abdelquder

SU/TU/TH(C10 ::
11:00-11:50)

MATH406

20

Calculus III

Ahmad . Abdelquder

MO/WE(C10 ::
09:30-10:45)

MATH406

300/SPT

Calculus III

Ahmad . Abdelquder

SU/MO/TU/WE/TH(C7 ::
04:00-06:00)

MATH406

301/SPT

Calculus III